Yabancı Personel İşlemleri

Yabancı Personel İzni İşlemler

Yabancı çalışma izni kriterlerine göre yabancı personel çalıştırmak isteyen isteyen firmalar kuruluşlar; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü’nce firma ve yabancı personele ait belge ve bilgileri kapsayan dosya ile müracaat yaparlar. Çalışma İzni veya 6 aydan fazla ikamet izni olmayan yabancılar, ülkelerindeki T.C. Konsolosluklarına çalışma izni müracaatı yaptıktan sonra 3 gün içerisinde Türkiye’de yerleşik firma tarafından da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na Çalışma İzni başvurusu yaparlar.

Yabancı personel ihtiyacı olmadığı halde ve teknik gerekçesi olmadan, yabancı personel çalışma izni adı altında dostuna, sevgilisine oturum izni almak için talepte bulunan müşterilerin talepleri dikkate alınmayacaktır.

Yabancı çalışma izni almak, yabancı işçilerin ülkede yasal olarak ikamet etmelerine ve çalışmalarına olanak tanıyarak işgücüne ve ekonomik kalkınmaya katkıda bulunur. Ayrıca sağlık, sosyal güvenlik ve emeklilik planları gibi çeşitli avantajlara erişimlerini sağlar.

10 dakika da SGK'dan ne kadar alacağınız olduğunu öğrenin

Ücretsiz Analiz

Yukarı